Jesteś tu:  Uroda » Włosy » Pielęgnacja » Suszarka do włosów - przyjaciel czy wróg?

Suszarka do włosów - przyjaciel czy wróg?

Większość z nas nie pozwala swoim włosom wysychać samodzielnie, lecz wspomaga ten proces użyciem suszarki. Nic dziwnego – suszarka pozwala zaoszczędzić czas, a do tego pomaga układać fryzurę. Częste suszenie włosów może niestety odbić się na ich kondycji. Dlaczego suszenie niszczy włosy? Jak je chronić?

Suszenie, prostowanie, kręcenie, koloryzacja… wszystko to wpływa znacząco na kondycję włosów. Jednym z najbardziej szkodliwych dla włosów, a jednocześnie najczęściej wykonywanych zabiegów jest suszenie włosów.

Gorące powietrze wydobywające się z suszarki działa niszcząco na włosy na kilka sposobów. Przede wszystkim mocny strumień powietrza łamie włosy oraz przyczynia się do rozdwajania ich końcówek. Oprócz uszkodzeń mechanicznych, włosy są narażone także na przesuszenie oraz osłabienie związane z działaniem wysokiej temperatury. 

Im włosy są bardziej mokre, tym suche i gorące powietrze z suszarki działa na nie bardziej inwazyjnie i niszcząco. Dlatego też, tak ważne jest by ograniczyć suszenie mokrych lub bardzo wilgotnych włosów – w zasadzie najlepiej, jeśli suszarkę stosuje się na włosy lekko wilgotne lub prawie suche, w celu całkowitego pozbycia się z nich wilgoci.

Najlepiej więc, przed użyciem suszarki pozwolić włosom naturalnie podeschnąć lub pomóc sobie ręcznikiem, który wchłonie nadmiar wilgoci. Ale i tutaj należy uważać  - włosów nie powinno się wycierać ręcznikiem – może to spowodować ich łamanie oraz plątanie. Najlepiej jest po prostu dobrze owinąć dobrze chłonny ręcznik wokół głowy i ponosić go na głowie przez kilkanaście minut.
Jak bezpiecznie suszyć włosy?

Przede wszystkim, jeśli już decydujemy się na częste suszenie włosów, sprzęt którego używamy powinien być dobrej jakości. Najbardziej odpowiednie i bezpieczne dla włosów są suszarki, których temperaturę można regulować. Letnie powietrze z suszarki trochę dłużej suszy włosy od gorącego, natomiast jest o wiele bezpieczniejsze. Z kolei chłodne powietrze zamyka łuski włosów, przez co stają się one gładsze i bardziej błyszczące.

Suszarkę należy trzymać w odpowiedniej odległości od głowy – powinno być to około 30 - 40 centymetrów. Mniejsza odległość działa na włosy bardzo niszcząco, naruszając ich strukturę, osłabiając i rozdwajając końce. Niewielka odległość suszarki od głowy jest również niebezpieczna dla skóry głowy, gdyż gorące powietrze może powodować oparzenia.

Ważne jest także to, by nie narażać poszczególnych partii skóry głowy i włosów na długie działanie gorącego powietrza. Dlatego też, włosy należy suszyć stale obracając głowę lub suszarkę tak, by powietrze nie dmuchało zbyt długo na jedno miejsce. 

Jak chronić włosy przed suszeniem?

Włosy warto jest chronić przed niszczącym działaniem powietrza z suszarki. Pomocne są w tym kosmetyki do pielęgnacji włosów, których zadaniem jest tak zwana termoochrona włosów – czyli ochrona ich przed szkodliwym działaniem wysokich temperatur.

Jeśli twoje włosy szczególnie źle znoszą suszenie lub stosujesz suszarkę tak często, że martwisz się o ich kondycję, z pewnością te produkty będą ci pomocne. Nie dość, że chronią włosy, to jeszcze mają działanie wygładzające oraz nawilżające.


Nasze propozycje:

 

 

1. Marion, mleczko ochronne, 150 ml, ok 8 zł;  2. Marion, serum termoochronne, 30 ml, ok 8 zł; 3. TREsemme, spray termoochronny, 300 ml ok 25 zł; 4. Isana, spray termoochronny, 150 ml, ok 8 zł; 5. L’Oreal Professional, spray termoochronny, 125 ml, około 40 złschowek
do schowka
poleć
poleć znajomemu


    Get Adobe Flash player